FESTIWAL CZTERECH TRADYCJI ZAWITA W DĄBROWIE TARNOWSKIEJ

Piątkowy wieczór 20 sierpnia 2021 r. to będzie czas uczty duchowej dla miłośników pięknej muzyki w malowniczych wnętrzach największej małopolskiej synagogi, obecnie siedziby Ośrodka Spotkania Kultur. O godz.18:00 wystąpi w ramach Festiwalu Czterech Tradycji światowej sławy kantor (tenor) Benjamin Matis z USA w towarzystwie chóru mieszanego Filharmonii Krakowskiej. Podczas koncertu zaprezentowana zostanie muzyka synagogalna z XIX i pierwszych dekad XX wieku z różnych rejonów Europy centralnej i wschodniej.
Muzyka synagogalna, zwłaszcza na ziemiach polskich, była bardzo zróżnicowana. Większe kongregacje, szczególnie w miastach, preferowały utwory w stylu zachodnioeuropejskim, podczas gdy w społecznościach uboższych lub bardziej odizolowanych, były one prostsze i raczej tradycyjne. Kompozycje, których wysłuchamy w czasie koncertu, stanowią jedynie mały przegląd bogatego dorobku zorientowanych na zachodnią kulturę zgromadzeń, z wyjątkiem Yism’chu i Ahavas Olom. Yism’chu to współczesna amerykańska aranżacja melodii Rebe Melitzera, podczas gdy Ahavas Olom reprezentuje styl bardziej tradycyjny.
Wykonawcami koncertu są: pochodzący ze Stanów Zjednoczonych kantor Benjamin Matis, duchowy przywódca Synagogi Agudath Achim w Altoona (Pensylwania), badacz muzyki polskich Żydów, wraz z Chórem Filharmonii Krakowskiej i solistami związanymi z Chórem.
Wykonawcy:
• Chór Mieszany Filharmonii Krakowskiej
• Marcin Wróbel – dyrygent
• Benjamin Matis – kantor (tenor)
Katarzyna Guran – sopran
Joanna Święszek – alt
Bartłomiej Chorąży – tenor
Patryk Wyborski – bas
Program koncertu:
Ozjasz Joszua Abras – Uv’yom Simchaschem
Solomon Ancis – Hashkivënu
Dawid Eisenstadt – L’cha Dodi
David Nowakowski – Adonoi z’choronu
Solomon Weintraub – Umipnei Chataeinu
Abraham Beer Birnbaum – L’cho Adonoy
Abraham Moshe Bernstein – Mimkomcha
Abraham Dunajewski– Min HaMeitzar
Rebe Melitzer– Yism’chu, opr. Elliot Z. Levine
Abraham Cwi Dawidowicz – Ahavas Olam
Dawid Eisenstadt – Hayom Horat Olam
Leo Low – Uvashofor Godol.
Wstęp wolny, jednak ze względu na obostrzenia sanitarne konieczne jest wcześniejsze telefoniczne potwierdzenie udziału (tel.14-6570009). Ilość miejsc ograniczona (75% widowni, do limitu nie wlicza się osób zaszczepionych). Gospodarz koncertu – OSK zastrzega sobie prawo weryfikacji – sprawdzania elektronicznych certyfikatów szczepień przeciw COVID-19.

About the author: ddk