„RIGOLETTO” W SCENERII LAS VEGAS…

Jedna z najsłynniejszych oper świata – „Rigoletto” Giuseppe Verdiego, z Piotrem Beczałą w jednej z głównych ról wraca po pandemicznej przerwie do Kina „Sokół” i rozpoczyna cykl wybitnych wydarzeń muzycznych tego sezonu. Retransmisja tego wydarzenia już w najbliższą sobotę 25 września o godz.14:45.
„Rigoletto” miało być pokazane w kinach całego świata blisko dwa lata temu, ale lockdown spowodowany pandemią COVID-19 zatrzymał również świat kultury wysokiej. Zamknięto teatry, kina, dzieło Verdiego nie zdążyło ze swoim tournée po świecie z największej sceny operowej – MET w Nowym Jorku. Teraz powraca…
Reżyser przedstawienia Michael Meyer przenosi klasyczną operę Verdiego w realia Las Vegas lat 60. XX wieku. Tenor Piotr Beczała wciela się w rolę Księcia Mantui. U jego boku zobaczymy też barytona Željko Lučića (genialna osobowość i mocny głos) w tytułowej roli i sopranistkę Dianę Damrau (diva znana z wielu topowych przedstawień Metropolitan Opera), wykonującą partię Gildy, córki Rigoletta, której życiu zagraża przestępcza przeszłość ojca.
Po pokazie „Rigoletta” na ekranie Kina „Sokół” widzowie od października 2021 do maja 2022 – o ile nie przeszkodzi w tym pandemia – będą mogli zobaczyć wybitne inscenizacje światowych dzieł z najważniejszych scen Europy (to nowość w odniesieniu do ponad 10-letniej tradycji transmisji z Nowego Jorku i Teatru Bolszoj w Moskwie). Dobrą wiadomością dla melomanów i miłośników kultury wysokiej jest obniżenie cen biletów (w tym sezonie – 22 zł normalne, 20 zł ulgowe). W programie m.in.: „Tosca”, „La traviata”, „Dziadek do orzechów” (tym razem z Paryża), „Salome”, „Jolanta”, i co może ucieszy najbardziej – „Halka” Stanisława Moniuszki oraz operetka „Zemsta nietoperza” Johanna Straussa. Przeniesiemy się do La Scali, Opery national de Paris, Theater an der Wien I Salzurger Festspiele.

https://www.metopera.org/discover/video/?videoName=rigoletto-la-donna-e-mobile-piotr-beczala&videoId=4237125211001

About the author: ddk