XI “LAUR MELPOMENY” ZA NAMI

Pięć zespołów teatralnych z powiatu dąbrowskiego, mimo trudności związanych z pandemią, zgłosiło się do XI Powiatowego Przeglądu Amatorskich Zespołów Teatralnych „Laur Melpomeny”, który odbył się w sali kinowej Dąbrowskiego Domu Kultury. Organizatorami turnieju byli: Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu, Dąbrowski Dom Kultury, Urząd Gminy w Radgoszczy. Część nagród ufundowało Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej i dodatkowo Marta Chrabąszcz – Przewodnicząca Rady Powiatu a zarazem Dyrektor Centrum Usług Wspólnych w Dąbrowie. Patronat honorowy nad przeglądem objęli: Lesław Wieczorek – Starosta Dąbrowski, Krzysztof Kaczmarski – Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej i Marek Lupa – Wójt Radgoszczy.

Konkurs odbył się 1 grudnia 2021 r. – w 2 kategoriach wiekowych (szkoły podstawowe, klasy I-III i VII-VIII. Był zaplanowany w czterech (klasy IV-VI i szkoły ponadpodstawowe), ale nie było zainteresowania w tych grupach. Prezentacje konkursowe oceniała komisja w składzie: Ilona Stanaszek (Przewodnicząca), Renata Klimek, Paweł Chojnowski. Komisja, po dokładnym obejrzeniu pięciu spektakli przyznała w poszczególnych kategoriach następujące nagrody i wyróżnienia:

klasy I-III:
I miejsce – „TEATRAŁKI” (SP w Radgoszczy) za spektakl „Calineczka”
II – „Coolturka” (SP w Smęgorzowie) za spektakl „Smerfy w szkole”
III – „Ekipa Magicznego Karpia” (SP w Smęgorzowie) za spektakl „Brzydkie Kaczątko”

klasy VII-VIII:

I miejsce – „BRAK SŁÓW” (SP w Smęgorzowie) za spektakl „Kim jestem”
II – „Szkolny Klub Teatralny Dwójka” (SP nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej) za spektakl „Jak Erg Samowzbudnik bladawca pokonał”.

Organizatorzy konkursu zapewnili wszystkim pamiątkowe dyplomy, poczęstunek, a laureatom i wyróżnionym ufundowali nagrody rzeczowe. Paweł Chojnowski, w podsumowaniu podziękował młodym aktorom i aktorkom z ogromnym potencjałem i pasją tworzenia oraz chęcią dzielenia się emocjami na scenie, instruktorom za odwagę kreacyjną, pomysły inscenizacyjne i pracowitość, rodzicom młodych wykonawców za trud w tworzeniu scenografii i szyciu kostiumów, współorganizatorom i mecenasom za poświęcony czas i wsparcie finansowe. Jedenasta edycja, dzięki szczodrości tych podmiotów i osób, miała rekordową pulę nagród rzeczowych, które ucieszyły grupy teatralne, docenione w Dąbrowie Tarnowskiej.

About the author: ddk