PLENER MALARSKI PEŁEN WRAŻEŃ

„Pustelnia Złotego Lasu” w Rytwianach gościła przez niemal tydzień ósemkę artystów z Powiśla Dąbrowskiego na 10. Plenerze „Barwy Dąbrowy”, imprezie towarzyszącej Dniom Dąbrowy Tarnowskiej. Formuła pleneru zmieniona od dwóch lat z powodu wojny w Ukrainie (niemożność zakwaterowania gości spoza regionu przy założonym i realnym do wykonania budżecie DDK) bardzo odpowiada miejscowym artystom zaproszonym na wspólne malowanie lokalnych tematów, gdyż to umożliwia im poznanie pięknych terenów nieco oddalonych od Dąbrowszczyzny. W 2022 r. to było Ponidzie, teraz równie pięknie położony klasztor pokamedulski, a obecnie ośrodek leczenia pracoholików…, filmowe tło kilku odcinków serialu telewizyjnego „Czarne Chmury”.

Ponad 10 lat temu Rytwiany, Przecław i dąbrowska Synagoga miały być miejscem interdyscyplinarnego festiwalu, niestety, mimo dwukrotnych starań, nie udało się uzyskać dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i pomysł pozostał tylko ideą. Teraz Rytwiany ponownie stały się kluczowe dla Dąbrowy, bo tam podczas pleneru powstały piękne obrazy, które mieszkańcy Powiśla będą mieli możliwość obejrzenia na wystawie, planowanej na przełom lipca i sierpnia w galerii DDK.

W X jubileuszowej edycji pleneru wzięli udział: Monika Bielat-Sobiczewska, Ewa Łazowska, Janina Mikos, Anna Morawiec, Wiktor Mazur, Dariusz Milas, Edmund Wilk i Stanisław Stroński.

About the author: ddk