PODSUMOWANIE DNI DĄBROWY TARNOWSKIEJ AD 2023

Ostatni weekend był czasem Święta Dąbrowy. W piątek 14 lipca na dziedzińcu Ośrodka Spotkania Kultur (dawna Synagoga) odbyła się 10. Dąbrowska Noc Bluesowa z udziałem trzech wykonawców: Piotra Krakowskiego, grupy „Ci Co Wcześniej” i gwiazdy wieczoru – „Szulerów” z gościnnym udziałem jednego z najlepszych polskich harmonijkarzy – Michała Kielaka. Jubileuszowa edycja nocy bluesowej zgromadziła liczne rzesze miłośników dobrej muzyki. Ponad 4 godziny uczty bluesowej zadowoliły mieszkańców i przyjezdnych. Imprezę zorganizowali – jak w poprzednich przypadkach – Dąbrowski Dom Kultury i Sebastian Lechowicz.

W sobotę 15 lipca zakończył się plener malarski w Rytwianach, który został sfinansowany przez DDK. Tworzyło kilkoro artystów z powiatu dąbrowskiego, koordynatorem był Stanisław Stroński. We wrześniu zaplanowano wernisaż prac poplenerowych. Część plonów malarskich zostanie w Dąbrowie jako współwłasność DDK i Stowarzyszenia Twórców Kultury Powiśla Dąbrowskiego. Będzie można je kupić w atrakcyjnej cenie w siedzibie tych partnerów (budynek „Sokoła”).
Finałem Dni Dąbrowy Tarnowskiej był koncert na parkingu obok Hotelu Cristal Park w niedzielne popołudnie i wieczór 16 lipca. Na scenie zaprezentowali się młodzi tancerze z „Dance Art Studio” Maryny Grygogjevej (grupy tańca nowoczesnego – od 5 do 16 lat, zajęcia w roku szkolnym odbywają się w DDK), wokaliści prowadzeni na co dzień przez Monikę Kutę w ramach zajęć w DDK (Agencja Artystyczna „Cantar”), zespół grający muzykę bałkańską „Kriva Drina” (z dwoma muzykami dąbrowskimi na pokładzie: Michałem Gąsiorem na kontrabasie i Jakubem Dybowskim – instrumenty perkusyjne). Niespodzianką muzyczną trzymaną do końca  w tajemnicy było dwoje młodych, zdolnych wykonawców reprezentujących Szkołę Podstawową nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej – Maksymiliana Dąbrosia i Ninę Mol. Przygotowała ich do występu nauczycielka Renata Bułat. Gwiazda wieczoru – „Baciary” przyciągnęła i rozbawiła kilkutysięczną publiczność. Byli wśród nich dąbrowianie i liczni goście z Małopolski oraz Podkarpacia, będący wiernymi i oddanymi fanami zespołu z Podhala. Na pewno parking Hotelu Cristal Park w swojej historii nie widział takiej rzeszy ludzi. Na koniec usatysfakcjonowana została młodzież, dla której organizatorzy przygotowali zabawę z jedną z najlepszych DJ-ek w Polsce – Sofi. Dyskoteka pod gwiazdami trwała przy trzech bisach, zakończyła się tuż przed 1:00 w nocy.

Podczas podsumowania Święta Dąbrowy zabrał głos gospodarz gminy Burmistrz Krzysztof Kaczmarski, życząc wszystkim dobrej zabawy i wspominając o rozwoju miasta i okolicznych wsi. Wystąpili też posłowie: Urszula Augustyn i Wiesław Krajewski, odczytano również okolicznościowe adresy od  parlamentarzystów, którzy nie mogli – mimo zaproszenia – wziąć udziału w imprezie (Stanisław Bukowiec i Piotr Sak). Spośród samorządowców i oficjeli z Powiśla obecni byli między innymi: Marta Chrabąszcz – Przewodnicząca Rady Powiatu, Lesław Wieczorek – Starosta Dąbrowski, Wiesław Mendys – Przewodniczący Rady Miejskiej wraz z kilkorgiem radnych, Anna Witowska – Jastrzębiec – Dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej, Mariola Kobos – Dyrektorka Powiatowego Urzędu Pracy, Marek Bator – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej, Jarosław Kmieć – Komendant Powiatowy Policji, Stanisław Ryczek – Zastępca Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej.

Na placu oraz ulicy Sportowej zamienionej w deptak było sporo atrakcji kulinarnych i festynowych. Część dmuchańców była ufundowana przez organizatorów. Dużym powodzeniem cieszyła się kurtyna wodna przygotowana przez strażaków z Laskówki Chorąskiej.

Jak sama nazwa wskazuje, Dni Dąbrowy, które można nazwać imieninami miasta są okazją do promowania naszej gminy, dlatego tradycyjnie na tym święcie nie mogło zabraknąć stoiska przygotowanego przez pracowników Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Tarnowskiej. W namiocie oznaczonym logiem i herbem miasta rozdawane były gadżety promocyjne związane z naszą gminą min.: magnesy, koszulki, kubki, breloczki, parasolki, latarki, balony, skrobaczki samochodowe do szyb, zapachy samochodowe oraz torby ekologiczne i torby do kolorowania dla dzieci.

Nad bezpieczeństwem czuwała dąbrowska policja, ochrona i pięć jednostek gminnych OSP z: Laskówki Chorąskiej, Nieczajny Górnej, Smęgorzowa, Szarwarku i Żelazówki. Druhny i druhowie od rana do nocy czuwali przy zamkniętych dla ruchu kołowego odcinkach dróg. Imprezę niedzielną poprowadził Paweł Chojnowski – Dyrektor DDK. Jej organizatorami byli: Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski oraz DDK, w części tanecznej („Summer Party”) dodatkowo portal „Koncertowy Tarnów i Okolice”.

Sponsorzy główni Dni Dąbrowy w 2023 r.: British American Tobacco Polska Trading Sp. z o.o, Bank Spółdzielczy w Dąbrowie Tarnowskiej, „Bruk-Bet” Nieciecza, „Auto-Części” Józef Węc Dąbrowa Tarnowska „Pod świerkami” Opatowiec, Anna Runo „Groszek” w Dąbrowie Tarnowskiej.

Patronat medialny: „Koncertowy Tarnów i Okolice”, „e-Kurier Dąbrowski,” „Temi”, „Imprezowy Region”. Partner Finału Dni Dąbrowy – Hotel Cristal Park.

WYKONAWCY – UCZNIOWIE MONIKI KUTY

Nadia Stachura z zespołem: Norbert Giza (gitara), Bartosz Janas (klawisze), Nikodem Motyka (perkusja), Stefan Sztorc (gitara basowa), Milena Zawiłowicz, Kinga Fido, Zofia Ciećko, Aleksandra Kogut, Lena Buzon, Zuzanna Witek, Kinga Pochroń, Blanka Pietras, Maria Chmura, Adriana Wójcik.

POZOSTALI SPONSORZY (POZA GŁÓWNYMI):

 • „AR-Instal” Arkadiusz Pytka
 • „Ascent” Stanisław Pasternak
 • „Bartimex” Jakub Bartnik
 • „Bigi Hair” Pracownia Fryzjerska Klaudia Bigos Szczucin
 • „Floris” Kwiaciarnia Niedomice
 • „Glass Team” – zakład szklarski Tarnów
 • „Intertax” Biuro rachunkowe Monika Siekierska Dąbrowa Tarnowska
 • „Jedynka” Ośrodek Nauki Jazdy Bernadetta i Paweł Drożdż
 • „MajsterMarket” Dąbrowa Tarnowska
 • „OKMAR „Dąbrowa Tarnowska – Okna – Drzwi – Rolety Zewnętrzne – Bramy
 • „RedAlert” Dąbrowa Tarnowska
 • „Wizuar” materiały ogrodzeniowe Dąbrowa Tarnowska
 • Apartament „Piękna A&V Tarnów
 • Bonum – Good Food – Dąbrowa Tarnowska
 • Butik „ModoLab” Tarnów
 • Cukiernia „Ciacho Bez Cukru” Tarnów
 • Dom Weselny Szarwark
 • Galeria Mebli “MK Dekor” – Tarnów
 • HBMI Hurtownia Budowlanych Materiałów Instalacyjnych
 • Klinika „Twoje Zdrowie” Tarnów
 • Meble „DOREX” Dąbrowa Tarnowska
 • Mobilni Barmani – Madnight
 • Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów “Król” w Brniu
 • PS Serwis Piotr Stefańczyk Tarnów
 • Restauracja „Bonum Good Food” Dąbrowa Tarnowska
 • Robert Prorok
 • Salon Optyczny #Optyk Wawrzon Tarnów
 • Salon Optyczny „Optyk Expert”
 • Salon Optyczny „VENI VIDI” Tarnów
 • Salon rowerowy Sławomir Taraska Dąbrowa Tarnowska
 • Salon tatuażu i piercingu „Vean – Tatto” Tarnów
 • Studio Reklamy „ZNAK media” Wioletta Skrzek-Chabura Dąbrowa Tarn.
 • Studio Urody „Bella” – Tarnów
 • Zakład Remontowo-Budowlany Stanisław Nowak

About the author: ddk