TEATR TO MAGIA – ODKRYCIA WAKACYJNE DZIECI I MŁODZIEŻY W DDK

W ramach zajęć wakacyjnych w Dąbrowskim Domu Kultury uczestnicy zajęć poznawali podstawy “czarnego teatru”. Uczyli się poruszać w ciemnej przestrzeni sceny, oświetleni tylko nieznacznie lampami UV. Przekonali się, jak w tej technice ważna jest precyzja ruchu i dopasowanie do frazy muzycznej. Poznali na własnych przykładach, jak różne barwy reagują na światło ultrafioletowe i jak bardzo trzeba się starać, żeby … nie spaść ze sceny albo nie  nadepnąć koleżanki i kolegi. Największym odkryciem dla dziewczynek było chyba jednak uzyskanie wizualnych efektów z jasnych kolorów wiązania warkoczyków i malowanych paznokci. Młodzi aktorzy odgrywali etiudę wg scenariusza autorstwa prowadzącego zajęcia Pawła Chojnowskiego, którego tematem była ponadczasowa walka dobra ze złem, uosobionych aniołami i diabłami.

Starsza grupa (nastolatki) testowała zupełnie nową formę, coraz bardziej modną w świecie pop-kultury – larp. Larp to wydarzenie, na podstawie którego odbywa się pewna improwizowana gra. Może być mały (w teorii nawet na dwie osoby) albo duży (kilkaset, a nawet – poza granicami Polski – kilka tysięcy osób). W Polsce najczęściej małe larpy mają kilka-kilkanaście osób, średnie kilkadziesiąt, duże między sto a dwieście.

Gracze najczęściej odgrywają postaci inne, niż oni sami. Larp na scenie DDK był przeznaczony dla 8 uczestników i dotyczył wyjaśnienia zagadki śmierci fikcyjnego bohatera. Animatorką i moderatorką (wprowadzenie, rozdzielenie ról, pilnowanie punktacji i zgodności z regułami gry, zamknięcie epilogiem) była najbardziej doświadczona aktorka z zespołu “Feniks” Karolina Fido. Gra trwała prawie 2 godziny zegarowe i dostarczyła mnóstwo emocji, była okazją do popisania się refleksem, inteligencją i logiczną dedukcją młodzieży.

Kolejny larp już za tydzień. Wszyscy uczestnicy debiutanckiej rozgrywki nie mogą się wprost doczekać drugiego spotkania.

About the author: ddk