PODSUMOWANIE DNI DĄBROWY’22

Tegoroczne święto miasta opierało się na dwóch filarach: IX Dąbrowskiej Nocy Bluesowej i finałowym koncercie na stadionie „Dąbrovii”. Blues i muzyka bałkańska wybrzmiały na dziedzińcu Ośrodka Spotkania Kultur (dawna synagoga). Wystąpili: „Kriva Drina”, „Ci, Co Wcześniej”, Wojtek Klich z zespołem, Marek „Makaron” Motyka i Sebastian Riedel. Imprezę od 10 lat współorganizują Sebastian Lechowicz i Dąbrowski Dom Kultury. Konferansjerami Nocy Bluesowej byli Paweł Chojnowski – dyrektor DDK i Sebastian Lechowicz.
Niedzielny koncert finałowy składał się z 3 części. W pierwszej zaprezentowało się siedem formacji tańca nowoczesnego: „Voce” z DDK (choreograf Paweł Potępa), sześć grup z Dance Art. Studio Tańca (Maryna Grygorjeva) oraz wystąpili wokaliści – uczniowie szkółki wokalnej Moniki Kuty i Ola Żuchowicz związana z Zespołem Szkół Muzycznych w Tarnowie, uczestniczka programów TV: „Voice Kids” i „Mam Talent”. Zaśpiewały: Kinga Pochroń, Milena Zawiłowicz, Patrycja Cudak, Zuzanna Witek, Nadia Stachura, Blanka Pietras, Kinga Fido, Aleksandra Kogut, Zofia Ciećko, Adriana Wójcik i Milena Łos. Druga część to znakomita dawka energii i muzyki w wykonaniu „Obywateli DT”, promujących swą debiutancką płytę „Sąsiedzkie tango”. W trzeciej zaprezentowała się gwiazda disco polo – Sławomir Świerzyński (jubileusz 40-lecia pracy estradowej) z zespołem „Bayer Full” (38 lat na scenie). Finał Dni Dąbrowy poprowadził Paweł Chojnowski.
Patronat honorowy nad Dniami Dąbrowy objął Krzysztof Kaczmarski – Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej. Patronat medialny: „E-Kurier Dąbrowski”, „Temi”, „Koncertowy Tarnów i Okolice”, „Imprezowy Region”.
Sponsorzy strategiczni: „Bruk-Bet Termalica” Nieciecza, Bank Spółdzielczy w Dąbrowie Tarnowskiej i „Auto-Części” Józef Węc. Pozostali: „Argent” – Ubezpieczenia, „Ascent” (Stanisław Pasternak), „Bartimex” (Jakub Bartnik), sklep „Groszek” (Anna i Adam runo), Ośrodek Nauki Jazdy „Jedynka” (Paweł Drożdż), Robert Prorok, Paweł Kaczmarski – Radny Rady Powiatu i Michał Kościuk „Buty na skróty” (portal www.zubierani.pl ), „Wiking Gastro”, „AR-Instal” (Arkdiusz Pytka), „HBM”, „Majster Market”, „Red Alert”. Partnerami, niezbędnymi do bezpiecznej organizacji imprezy masowej byli: „Run Team” (Magdalena Wilkosz) i jednostki OSP w Laskówce Chorąskiej, Smęgorzowie i Szarwarku. Dzięki wsparciu finansowemu z Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (Prezes Jacek Sarat) udało się zapewnić 5 godzin darmowych dmuchańców dla dzieci na stadionie. Oprócz tego organizatorzy zadbali o liczne atrakcje festynowe (zabawki, balony, kucyki), kulinarne (food trucki, lody, grill, przysmaki regionalne z KGW Nieczajna Górna), stoiska promocyjne (Gmina Dąbrowa Tarnowska, “Temi”).
Oba koncerty to rekordy frekwencji, dowody na to, że mieszkańcy Powiśla Dąbrowskiego są spragnieni spotkań i imprez kulturalnych po pandemicznej przerwie. Piątkowe święto bluesa to ponad 4 godziny muzycznej uczty duchowej dla wielbicieli tego gatunku i smakoszy o ambitniejszych oczekiwaniach, niedziela była zróżnicowana – amatorski ruch artystyczny dla rodzin i licznej widowni mieszkańców, dające poczucie dumy granie „Obywateli DT” – mocno związanych emocjonalnie z Dąbrową, „Bayer Full” dla wielu fanów disco polo, którzy tak w 2019 r. (Sławomir), jak i w 2022 udowodnili swoją obecnością i autentyczną, spontaniczną zabawą, że ten styl i rodzaj muzyki jest na Powiślu potrzebny i akceptowalny, a nawet przez liczną grupę odbiorców – wyczekiwany.

About the author: ddk