WERNISAŻ PO PLENERZE W SKOWRONNEM GÓRNYM

IX Plener malarski „Barwy Dąbrowy” odbył się w tym roku w nieco zmienionej formie. Sytuacja związana z wojną i migracją uchodźców z Ukrainy do Polski oraz kryzys ekonomiczny spowodowały modyfikację. Skrócono czas trwania pleneru, ograniczono się do miejscowych artystów. 16-18 września przebywali oni w malowniczej wsi nad Nidą – w Skowronnem Górnym. Tam powstały obrazy, które można podziwiać przez najbliższe trzy tygodnie w Dąbrowskim Domu Kultury. Efekty pracy dziewięciorga autorów przedstawiają ciekawe  tematy: pejzaż, architekturę, martwą naturę i portret. Wernisaż odbył się w sobotnie popołudnie 1 października. Wśród gości byli obecni bliscy, krewni, znajomi artystów, miłośnicy sztuki i przedstawiciele samorządu lokalnego (Anna Mikos – Sekretarz Powiatu Dąbrowskiego), organizacji pozarządowych: Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy DDK (Halina Barabasz), Stowarzyszenia Twórców Kultury Powiśla Dąbrowskiego (Agnieszka Wrona-Łapa i Piotr Łapa) i Szkoły Podstawowej nr 3 w Dąbrowie Tarnowskiej (Paweł Golemo).

Uczestnikami IX Pleneru „Barwy Dąbrowy” byli: Weronika Anna Brzychczy, Uliana Kasimowa, Ewa Łazowska, Wiktor Mazur, Janina Mikos, Anna Morawiec, Monika Sobiczewska, Stanisław Stroński i Edmund Wilk. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje uczennica VIII klasy Szkoły Podstawowej nr 3 w Dąbrowie Tarnowskiej Uliana Kasimowa, która przybyła do Dąbrowy jako jedna z uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy (z Charkowa). Jeszcze w maju nie znała słowa w języku polskim. Jej pracowitość, talent, inteligencja i silna motywacja imponują. Sztuka stała się w życiu tej dziewczyny bardzo ważną płaszczyzną budowania nadziei i osobistego rozwoju. Było to także możliwe dzięki pomocy i opiece roztoczonej nad nią przez Stanisława Strońskiego w kole plastycznym DDK „Pastele”.

Organizatorami pleneru byli: Dąbrowski Dom Kultury i Stowarzyszenia Twórców Kultury Powiśla Dąbrowskiego. W ich imieniu Paweł Chojnowski – dyrektor domu kultury i sekretarz stowarzyszenia wręczył artystom okolicznościowe podziękowania i pamiątki.

About the author: ddk