UPAMIĘTNIENIE CMENTARZA ŻYDOWSKIEGO W DĄBROWIE TARNOWSKIEJ

8 listopada 2023 r. o godz.12:00 na cmentarzu żydowskim w Dąbrowie Tarnowskiej odbędzie się niezwykła uroczystość upamiętnienia tego miejsca. Inicjatorem i głównym organizatorem jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie we współpracy partnerskiej z Dąbrowskim Domem Kultury. Koordynatorem jest Paweł Chojnowski – Dyrektor DDK, administrator OSK, kustosz i przewodnik muzealny po dąbrowskiej synagodze.

Wydarzenie zostanie zorganizowane w ramach projektu „Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe” współfinansowanego przez Liechtenstein, Islandię i Norwegię w ramach Funduszu EOG i ze środków krajowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kluczowym momentem uroczystości będzie położenie symbolicznych kamyczków na nagrobkach (zgodnie z żydowską tradycją pogrzebową) oraz zapalenie zniczy pod Pomnikiem Ofiar Holocaustu.

Wydarzeniu towarzyszą warsztaty edukacyjne dla czterech grup wiekowych dzieci i młodzieży szkolnej, prowadzone przez Monikę Chojnacką – edukatora z Muzeum Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Odbyły się one w OSK 26-27 października.

About the author: ddk