Dzieło Giuseppe Verdiego w reż. Mariusza Trelińskego w transmisji live z MET

Rzadziej pokazywane w teatrach operowych świata dzieło Giuseppe Verdiego „MOC PRZEZNACZENIA” zostanie zaprezentowane w cyklu transmisji na żywo z Metropolitan Opera w Nowym Jorku w sobotni wieczór 9 marca w Kinie „Sokół” (początek wydarzenia o godz.17:55, prelekcja o 17:45).

Spektakl reżyseruje wybitny polski twórca Mariusz Treliński, który nadaje dziełu Verdiego zupełnie nowy sens psychologiczny. Boskie wyroki zastępuje wola człowieka. Przeznaczenie zdeterminowane jest przeżyciami członków rodziny, którzy musieli się zmierzyć z odejściem bardzo bliskiej osoby. Śmierć ojca determinuje ich zachowania i działania, i to staje się nowoczesnym rozumieniem mocy przeznaczenia. To pierwsza od 30 lat inscenizacja opery Verdiego w słynnej nowojorskiej MET.

Orkiestrę poprowadzi niezawodny dyrektor muzyczny sceny nowojorskiej Yannick Nézet-Séguin. W obsadzie zaś nie zabraknie największych operowych gwiazd, z zachwycającą sopranistką Lise Davidsen na czele. Śpiewaczka, po serii sukcesów, powraca do Met w debiutanckiej roli szlachetnej Leonory. Na scenie partnerować będą jej tenor Brian Jagde jako Don Alvaro, baryton Igor Golovatenko jako Don Carlo, mezzosopranistka Judit Kutasi jako Preziosilla, bas-baryton Patrick Carfizzi jako brat Melitone oraz bas Soloman Howard w podwójnej roli ojca Leonory oraz Ojca Gwardiana.

Spektakl trwa 4 godziny i 22 minuty (w tym 2 przerwy, podczas których będą wywiady z twórcami i wykonawcami, tłumaczone na żywo, zaprezentowane zostaną zwiastuny kolejnych wydarzeń sezonu). Ciekawostką jest, że oprócz Trelińskiego wśród realizatorów są jeszcze inne polskie nazwiska: Bartek Macias (projekcje), Maćko Prusak (choreografia). Pozostali twórcy: Boris Kudlička (scenografia), Moritz Junge (kostiumy), Marc Heinz (światło).

About the author: ddk